Rękawice ochronne w warunkach ściernych

Rękawice ochronne w warunkach ściernych

Rękawice ochronne są koniecznym i niezbędnym elementem, który gwarantuje bezpieczeństwo i ochronę podczas wykonywania różnorodnych prac w odmiennych warunkach. Warunki ścierne są wyjątkową sytuacją, gdy dobór rękawic może być naprawdę trudny. Jak wybrać odpowiedni model?

Materiał rękawice

Materiał wykorzystany do produkcji rękawic wykorzystywanych w warunkach ściernych musi być odporny na mechaniczne zniszczenia i jednocześnie musi przepuszczać powietrze tak aby możliwe było oddychanie skóry. Materiały, które nie pozwalają skórze dłoni oddychać powodują ich przegrzanie, odparzenie, a także odciski czy inne urazy. Rękawice przeznaczone do pracy w warunkach ściernych są zazwyczaj wykonane z materiałów takich jak nylon, włókna sztuczne z polimerów. Bardzo często końcówki rękawic pokryte są wzmacnianym materiałem, tak aby ochronić jeszcze bardziej ten fragment dłoni przed uszkodzeniem i zdarciem.

Najważniejsze cechy rękawic ochronnych

Rękawice ochronne koniecznie muszą być odporne na wszelkiego rodzaju mechaniczne uszkodzenia. Muszą one jednocześnie być odpowiednio przepuszczalne dla powietrza, ale nie powinny przepuszczać pyłów i zanieczyszczeń znajdujących się podczas pracy w powietrzu. Materiał z którego są wykonane rękawice przylega do skóry i nie utrudnia wykonywania pracy. Rękawice powinny być wyposażone w wygodny ściągacz, który nie będzie zbyt ciasny ani zbyt luźny.

Jak wybierać rękawice do warunków ściernych?

Rękawice, które mają być wykorzystywane do pracy w warunkach ściernych koniecznie muszą być wytrzymałe i odporne na wszelkie rozdarcia. Ich wielkość koniecznie musi być dobrze dopasowana do dłoni, gdyż zarówno za mały rozmiar jak i za duży nie będzie w stanie umożliwić wygodnej i precyzyjnej pracy. Odpowiednio dobrane rękawice ochronne stanowią zabezpieczanie przed różnymi urazami, które bardzo często zdarzają się podczas pracy  warunkach ściernych.

Podczas wyboru rękawic ochronnych najlepiej jest stosować się do podstawowych kryteriów doboru tego środka ochrony zdrowia. Po pierwsze rękawice ochronne wykonane z cienkich materiałów są lepsze od tych z grubych pod względem użytkowym.Zapewniają:

  • czucie w palcach,
  • lepszy chwyt,
  • wygodniejszą manipulację zwłaszcza drobnymi, wymagającymi precyzji przedmiotami.

Ważne cechy:

  • są ogólnie wygodniejsze,
  • lżejsze co zwykle pozytywnie wpływa na możliwość oddychania skóry,
  • wygodne dla pracownika.

Mimo wszystko najważniejszym aspektem jaki koniecznie musi być uwzględniony podczas zakupu rękawic ochronnych do pracy w warunkach ściernych jest fakt, czy wybrany model jest w stanie zabezpieczyć nas przed wszystkimi zagrożeniami jakie mogą grozić podczas wykonywania pracy.

Mimo, że dobranie odpowiednich rękawic może okazać się trudne, warto dokładnie przemyśleć wybór przed zakupem i zdecydować się na model, który zapewni nam maksymalny komfort, a wysoka jakość wykonania pozwoli nam cieszyć się ich właściwościami przez długi czas.